Měnit peníze online
je snadné.
Začněte registrací.

Nemusíte nikam chodit, registrujte se a založte si účet online.

Registrace

1

V prvním kroku se
zaregistrujte a pomocí
aktivačního odkazu
potvrďte správnost svého
e-mailu.

Založení účtu

2

Po přihlášení projděte
procesem založení účtu.
V této části budeme
potřebovat Vaše další
identifikační údaje.

Kontrola

3

Než Vám založení účtu
potvrdíme, musíme
provést formální
kontrolu zadaných
údajů.

Směna v online aplikaci probíhá ve třech krocích

1.

Zadejte kolik peněz chcete směnit

Okamžitě uvidíte, kolik vás bude směna stát a můžete si porovnat náš výhodný kurz. Směnu můžete provést online nebo s asistencí našeho bankéře.

obrazovka-image

2.

Nabijte si svůj multiměnový účet

Pokud na svém multiměnovém účtu nemáte dopředu připravené peníze, pošlete je nyní. Vypořádání směny bude provedeno za kurz dohodnutý v prvním kroku ve chvíli, kdy peníze dorazí.

obrazovka-image

3.

Zvolte účet, na který chcete peníze poslat

Naším prostřednictvím je možné provádět platby do více než 200 zemí. Vše je maximálně jednoduché a kdykoli je vám připraven pomoci náš bankéř.

obrazovka-image

Nejčastější otázky

Klienti služby směna Hospodářských novin

Co je HN směna a jaké služby nabízí?

Poskytujeme chytrou směnu měn a zahraniční platební styk - nabízíme nejvýhodnější směnné kurzy a nejlevnější platební styk na českém trhu.

Proč si vybrat právě HN směnu?

 • Nízké marže – Maximální efektivita, využití moderních technologií a nižší náklady jsou naší konkurenční výhodou, která nám umožňuje nabízet kurzy velmi blízko tržnímu středu. Máme nízké náklady, vyděláváme na objemech transakcí a ne na klientech.
 • Transparentnost – U nás vždy víte, kolik přesně zaplatíte. Nabídka závisí pouze na mezibankovním tržním kurzu. Účtujeme pouze přesnou kurzovou marži, kterou transparentně zobrazujeme.
 • Globální pokrytí - Platby vašim obchodním partnerům zrealizujeme za výhodných podmínek do více než 200 zemí.
 • Nízké nebo žádné poplatky za platbu – Všechny příchozí platby jsou zdarma. Tuzemský platební styk v korunách je zdarma kompletně, v cizích měnách je zdarma v rámci většiny domácích bank. Co se týče převodu peněz do zahraničí, zdarma je jedna platba k jedné měnové konverzi; za další platby je účtován poplatek 30 Kč. Prioritní mezinárodní platby dodáme na účty příjemců do 2-3 dnů. Domácí platby můžete mít na účtech do 60 minut.
 • Důvěra a bezpečnost – Podnikáme pod regulatorním dohledem České národní banky a jsme exkluzivním partnerem společnosti Currency Cloud, největšího londýnského poskytovatele zahraničních plateb a FX transakcí, držitele ocenění Best Online Payment Solutions, autorizovaného dohledovým orgánem FCA.
 • Vaše transakce můžete provádět pohodlně online 24/7/365 nebo prostřednictvím zkušeného profesionála na telefonu.

Komu je HN směna určena?

HN směna je určen malým a středním podnikům, korporacím, ale i privátním klientům.

Jak HN směna funguje?

 1. Uzavřete smlouvu s provozovatelem HN směny, společností Roklen360 a.s.
 2. Zafixujete si kurz a provedete směnu měn přes dealing (+420) 236 071 602, nebo online
 3. Vyberete si příjemce platby – zvolíte, kam máme směněné prostředky převést (na jakýkoliv účet v ČR nebo zahraničí)
 4. Zašlete prostředky ke směně na svůj multiměnový účet v Roklenu
 5. My provedeme směnu a odešleme platbu
 6. Hotovo! Obnos je připsaný na Váš účet nebo na účet Vámi určeného příjemce

Mohu využívat HN směnu i když nežiji v České republice?

Směna Hospodářských novin je určena pro klienty v ČR a na Slovensku.

Jaké kroky musím provést, abych mohl(a) začít využívat služeb HN směny?

Pro využívání služeb HN směny je nutné uzavřít smlouvu. To probíhá v následujících krocích:

Pro fyzické osoby:

 1. registrace a vyplnění osobních údajů.
 2. nahrání kopií vašich dvou osobních dokladů a údajů o vašem bankovním účtu.
 3. zaslání identifikační platby z vašeho účtu
 4. odsouhlasení smluvní dokumentace

Pro firmy a podnikatele:

 1. registrace a vyplnění údajů o společnosti
 2. určení osob oprávněných jednat za společnost
 3. ve spolupráci s našimi pracovníky uzavřít smlouvu

Zaregistrujte se zde nebo volejte (+420) 236 071 602

Jaké měny lze přes HN směnu obchodovat?

Umožňujeme směnu z CZK, EUR, USD, PLN, HUF, RUB, CHF, SEK a GBP do více než 30 světových měn (všech evropských a hlavních asijských či amerických měn).

Do jakých zemích lze přes HN směnu posílat platby? V jakých měnách?

Peníze lze přes HN směnu poslat do 212 zemí ve vice než 30 měnách. Seznam obchodovaných měn a zemí naleznete zde.

Mám nějakou povinnost obchodovat s HN směnou?

Žádná povinnost obchodovat s HN směnou neexistuje. Pokud si otevřete obchodní účet (jehož otevření i vedení je zdarma), nikdy nebudete mít povinnost obchodovat přes platformu HN směny. Obchod zrealizujete pouze když budete chtít.

Transparentnost, cena a poplatky

Jak HN směna vydělává?

Na rozdíl od bank a ostatních brokerů Vám vždy ukážeme nejlepší mezibankovní kurz nákup/prodej, ke kterému přidáme naší marži 0,06 – 0,18 % – vše vám transparentně ukážeme. Neexistují žádné další skryté poplatky. Proto budete vždy přesně vědět, kolik zaplatíte. Jinými slovy, jsme naprosto otevření a féroví.

Jak je možné, že jste mnohem levnější než banky?

Jsme, na rozdíl od bank i ostatní konkurence, efektivní firma s nízkými náklady a vysokým podílem technologií. Poskytujeme přímý přístup na mezibankovní měnový trh, což znamená, že kurz, který od nás dostanete, se v každém okamžiku mění pouze na základě aktuální situace na mezibankovním trhu (kurzy si můžete kontrolovat prostřednictvím online informačních zdrojů, třeba i na Roklen24). Naše marže je přitom stále stejná a transparentní. Levné mezinárodní platby nám umožňuje partnerství s největší britskou FinTech společnosti CurrencyCloud.

Co je to aktuální mezibankovní kurz „střed“?

Kurzy, které zobrazujeme v aplikaci, jsou aktuální mezibankovní kurzy „střed“. Zjednodušeně jde o průměr kurzů nákup / prodej poskytnutých mezinárodními bankami na světovém devizovém trhu. Důležitější než kurz „střed“ je však kurz nákup (za který můžete prodat) a kurz prodej (za který můžete měnu koupit), tzn. kurzy nejlepší nabídky a nejlepší poptávky na trhu.

Kdy je nejlepší obchodovat?

Kurzy se neustále mění, u některých měnových párů i několikrát za vteřinu. Stejně rychle se mění i rozdíl mezi nejlepším kurzem nákup a kurzem prodej. V době největší likvidity na trzích je tento rozdíl (někdy se označuje jako spread) velmi malý, naopak o víkendech, svátcích nebo mimo obchodní hodiny obvyklé pro daný měnový pár je rozdíl mezi nákupem a prodejem výrazný. Doporučujeme tedy provádět směnu v době vysoké likvidity (vysokých objemů) na trzích.

Například měnový pár EUR/CZK (euro versus koruna) se nejvíce obchoduje v pracovních dnech mezi 9:00 a 17:00 hodinou. Mimo tyto časy je likvidita menší, a tudíž kurzy nemusejí být tak výhodné. Měnový pár EUR/USD (euro versus americký dolar) je sám o sobě výrazně likvidnější než eurokoruna. Eurodolar se obchoduje téměř nepřetržitě celý den ve všech časových pásmech od Asie, přes Evropu až Ameriku.

Co je to kurzová marže HN směny?

Kurzová marže je rozdíl mezi nejlepším kurzem dosažitelným na mezibankovním devizovém trhu (mezi nejlepší nabídkou/poptávkou na trhu) a kurzem, který Vám nabídneme. Kurzová marže HN směny je v současné době pevná, závisí na objemu Vaší směny, a dosahuje maximálně 0,18 %. Na rozdíl od tradičních bank nebo směnáren, u kterých kurzová marže může být až do 4,00 %.

Účtuje si HN směna poplatky za domácí platby?

U domácích plateb provedených v přímé návaznosti na směnu měn si neúčtujeme žádné poplatky - ani za odchozí ani za příchozí platbu. Máme otevřeny účty u většiny tuzemských bank, proto navíc nabízíme v rámci jedné banky nejen platbu zdarma, ale i rychle.

Účtujete si poplatky za mezinárodní platby?

U mezinárodních plateb platí, že ke každé konverzi je jedna mezinárodní platba zdarma. Za každou další mezinárodní odchozí platbu k téže směně si účtujeme poplatek 30 Kč (standardní platba). Podrobný ceník můžete najít zde. Při mezinárodním platebním styku může být účtován poplatek tzv. korespondenčních bank, který HN směna nemůže ovlivnit a není jejím příjmem.

Kolik zaplatím za registraci, používání účtu a ukončení používání služeb HN směny?

Registrace, vedení i zrušení multiměnového účtu je zdarma.

Kolik peněz ušetřím?

Stejně jako většina našich klientů můžete i Vy ušetřit až 80 % nákladů při devizových směnách v porovnání s vaší bankou nebo směnárnou. Úspory většinou činí mezi 0,5 – 2 % celkové směňované částky. Klient, který prodává 100 000 CZK a nakupuje EUR, obvykle ušetří 1 500 CZK. Zavolejte nám a porovnejte HN směnu se svou bankou!

Kolik zaplatím za přístup k aktuálním kurzům HN směny?

Přestože je tato služba nákladná a obvykle je k dispozici jen velkým korporacím, nabízíme vám aktuální kurzy zdarma na naší domovské stránce. Budete si tak moci porovnat svou banku nebo směnárnu s opravdovým mezibankovním trhem. Budete přesně vědět, o kolik navíc si Váš devizový partner účtuje.

Jak probíhá směna a platba

Kdy lze přes HN směnu obchodovat?

Obchodovat telefonicky prostřednictvím obchodníka můžete v pracovních dnech od 8:00 do 18:00.
Online platformu HN směny je možné využívat 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Jak probíhá obchodování v HN směně?

Telefonické obchodování:
Nejprve si s obchodníkem potvrdíte kurz a parametry obchodu, poté obratem obdržíte „Potvrzení obchodu“. Nejpozději do druhého dne musíte převést částku určenou ke směně na svůj multiměnový účet (bankovní spojení zde). Jakmile bude Váš multiměnový účet „nabitý“, vypořádání a posíláme směněné prostředky na Vámi určený účet - Váš nebo Vašeho partnera (domácí nebo zahraniční platba). Můžete směněnou částku ponechat i u Roklenu.

Online obchodování:
Směnu a platbu můžete provést také online, jednoduše ve třech krocích. Podobně jako tomu je při telefonickém obchodování, nejprve zadáte parametry obchodu, poté si potvrdíte kurz, převedete částku ke směně a nakonec vyberete příjemce platby.

Do kdy musím převést prostředky na svůj multiměnový účet za účelem směny deviz?

Nejpozději do druhého dne od uskutečnění transakce. Čím dříve prostředky převedete, tím rychleji budeme moci celou transakci dokončit.

Jak dlouho trvá zahraniční platba, která navazuje na směnu deviz?

Zahraniční platba trvá standardně 2-3 dny v závislosti na měně, státu a podmínkách banky příjemce.

Jak dlouho trvá domácí platba, která navazuje na směnu deviz?

Domácí platba může být uskutečněna do 60 minut. Nejrychleji platba proběhne, pokud se jedná o převod v rámci bank Roklenu. (seznam účtů zde)

Co když se zpozdím se zasláním potřebných finančních prostředků?

Pokud nebudou finanční prostředky na multiměnový účet připsány včas, upozorníme vás a budeme muset vypořádání obchodu o jeden den posunout. S tím jsou spojené náklady ve výši 950 Kč. V případě, že by Vaše prostředky nedorazily ani po našem upozornění, může být Váš obchod zrušen a mohou Vám být naúčtovány poplatky za zrušení obchodu dle platného Ceníku (950 Kč + náklady třetích stran).

Je možné zrušit transakci po provedení obchodu?

Transakci je možné zrušit po vzájemné dohodě a úhradě s tím spojených nákladů. Podrobnou informaci naleznete v Ceníku.

Je možné zrychlit celou transakci?

Rychlost transakce závisí zejména na rychlosti převodů peněz, které nemůžeme ovlivnit. Pro zrychlení celé transakce doporučujeme zasílat peníze na multiměnový účet v rámci bank Roklenu (Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, GE Money Bank, ING Bank, Komerční banka, UniCredit bank, Raiffeisenbank) a odchozí platbu zaslat jako „prioritní“.

Legislativa a ochrana klienta

Licence ČNB

Společnost Roklen360 a.s., která službu směna Hospodářských novin zajišťuje, je finanční instituce s licencemi obchodníka s cennými papíry a platební instituce, která je regulována a kontrolována Českou národní bankou a auditována společností Deloitte. Společnost má nastaveny vnitřní kontrolní mechanismy odpovídající mezinárodním standardům, které zajišťují správné a bezchybné provedení pokynů zákazníků. Vnitřní kontrolní prostředí je mimo jiné také předmětem prověrek ČNB.

Jsou transakce bezpečné?

Telefonické obchodní příkazy jsou nahrávané a dochází k ověření totožnosti klienta (např. pomocí T-PINu). Online aplikace využívá více bezpečnostních prvků včetně autorizační SMS zprávy, bez které směnu a platbu nelze provést.

Jak je chráněn majetek zákazníků?

Majetek každého zákazníka je veden odděleně od majetku společnosti Roklen i ostatních zákazníků. Peněžní prostředky zákazníků jsou vedeny na sběrných zákaznických účtech u velkých bank, které by v případě naší insolvence nebyly předmětem konkurzní podstaty. Sběrné bankovní účty, na kterých Roklen vede majetek zákazníků, jsou pojištěny podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách.

Jak HN směna a Roklen chrání Vaše osobní informace?

Na pečlivou ochranu osobních dat klademe velký důraz a ve všech svých krocích postupujeme plně v souladu s platnými zákony (zákone č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů).

Proč musím vyplňovat všechny požadované údaje?

Stejně jako jakákoliv jiná finanční instituce (banka) i my spadáme pod regulaci ČNB a s ohledem na předpisy zákona č. 219/1995 Sb., devizového zákona a zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (tzv. zákon o praní špinavých peněz) nesmíme zprostředkovávat transakce, či platební styk anonymním uživatelům. Proto je nezbytné pro uzavření smlouvy a využívání finančních služeb poskytnout nezbytné údaje pro ověření totožnosti klienta.

Jak to je s pojištěním klientských vkladů – zůstatků na multiměnových účtech?

Klientské majetkové účty jsou pojištěny do výše 100 tis. EUR v rámci systému pojištění vkladů podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách.

Kde si mohu ověřit vaše licence?

Naše licence si můžete kdykoliv ověřit na stránkách ČNB.

Bankovní spojení / zasílání prostředků

Jak zjistím, do které banky Vám mám finance poslat?

Peníze nám můžete poslat na klientské účty, které máme otevřené u většiny českých bank. Pokud je to možné, využívejte účty stejné banky jako má Roklen, převod je potom obvykle zdarma a proběhne téměř okamžitě. Mezibankovní převody trvají zpravidla déle, nevyužijete-li příplatkovou expresní platbu.

Lze zaslat peníze z jiného nežli uvedeného účtu při registraci?

Ano. Peníze na svůj multiměnový účet u Roklenu můžete posílat z jakéhokoliv účtu. Nezapomeňte jako variabilní symbol uvést přidělené Roklen ID, pomocí kterého Vaše platby správně identifikujeme.

Jakým způsobem mohu přiřadit ke svému účtu nové příjemce

Všechny účty, na které budete chtít zaslat směněné prostředky, můžete vložit prostřednictvím online aplikace nebo ve spolupráci s našimi pracovníky. Mohou to být jak Vaše vlastní účty, tak účty třetích stran – obvykle Vašich obchodních partnerů. Tyto účty vložíte jen jednou a následně je můžete využívat podle potřeby.

Hospodářské noviny

Copyright © 1996-2016 Economia, a.s., Hospodářské noviny IHNED.cz ISSN 1213-7693
Směnu a platbu zajišťuje Roklen360, a.s. s licencí ČNB.