Měnit peníze online
je snadné.
Začněte registrací.

Nemusíte nikam chodit, registrujte se a založte si účet online.

Registrace

1

V prvním kroku se
zaregistrujte a pomocí
aktivačního odkazu
potvrďte správnost svého
e-mailu.

Založení účtu

2

Po přihlášení projděte
procesem založení účtu.
V této části budeme
potřebovat Vaše další
identifikační údaje.

Kontrola

3

Než Vám založení účtu
potvrdíme, musíme
provést formální
kontrolu zadaných
údajů.

Směna v online aplikaci probíhá ve třech krocích

1.

Zadejte částku směny a zjistěte kurz

Okamžitě uvidíte svůj kurz (včetně marže).

Směnu můžete provést online nebo telefonicky, potvrzení obchodu Vám přijde vzápětí emailem.

obrazovka-image

2.

Zvolte si, kam chcete poslat peníze

Pošlete peníze zpět na svůj účet, nebo do více než 200 zemí světa.

Vše je maximálně jednoduché a kdykoli je vám připraven pomoci náš makléř.

obrazovka-image

3.

Zašlete nám peníze za směnu

Pokud nemáte peníze na svém účtu RoklenFx, zašlete nám je nejpozději do následujícího pracovního dne na jeden z našich bankovních účtů u osmi českých bank.

obrazovka-image

Nejčastější otázky

Co nabízí HN směna?

Komu je HN směna určena?

Je určena malým a středním podnikům, korporacím, ale i privátním klientům v ČR a na Slovensku. Všem, kteří potřebují převádět peníze v různých měnách a ve výši nad 1 000 EUR.

Co musím udělat, abych mohl začít využívat služeb HN směna?

Pro využívání služeb je nutné uzavřít smlouvu s provozovatelem služby HN směna, firmou Roklen360 a.s.. Uzavření smlouvy probíhá v následujících krocích:

Pro fyzické osoby:

  1. registrace a vyplnění osobních údajů.
  2. nahrání kopií vašich dvou osobních dokladů a údajů o vašem bankovním účtu.
  3. zaslání identifikační platby z vašeho účtu
  4. odsouhlasení smluvní dokumentace

Pro firmy a podnikatele:

  1. registrace a vyplnění údajů o společnosti
  2. určení osob oprávněných jednat za společnost
  3. ve spolupráci s našimi pracovníky uzavřít smlouvu

Zaregistrujte se zde nebo volejte (+420) 236 071 602

Jaké měny lze přes HN směnu obchodovat?

Umožňujeme směnu z CZK, EUR, USD, PLN, HUF, CHF, SEK, GBP a RUB* do více než 30 světových měn (všech evropských a hlavních asijských či amerických měn).

* Měna RUB pouze telefonicky

Transparentnost, kurz a poplatky

Jak je možné, že jste mnohem levnější než banky?

Jsme, na rozdíl od bank i ostatní konkurence, efektivní firma s nízkými náklady a vysokým podílem technologií. Poskytujeme přímý přístup na mezibankovní měnový trh, což znamená, že kurz, který od nás dostanete, se v každém okamžiku odvíjí pouze od aktuálního mezibankovního kurzu nákup/prodej a naší transparentní marže. Levné mezinárodní platby nám umožňuje partnerství s největší britskou FinTech společnosti CurrencyCloud. Neexistují žádné další skryté poplatky. Proto budete vždy přesně vědět, kolik zaplatíte. Jinými slovy, jsme naprosto otevření a féroví.

Co je to aktuální mezibankovní kurz „střed“ a kurz „nákup/prodej“?

Kurzy, které zobrazujeme, jsou aktuální mezibankovní kurzy „střed“. Zjednodušeně jde o průměr kurzů nákup / prodej poskytnutých mezinárodními bankami na světovém devizovém trhu. Důležitější než kurz „střed“ je však kurz nákup (za který můžete prodat) a kurz prodej (za který můžete měnu koupit), tzn. kurzy nejlepší nabídky a nejlepší poptávky na trhu.

Kdy je nejlepší obchodovat?

Obchodovat telefonicky prostřednictvím obchodníka můžete v pracovních dnech během našich provozních hodin. Online platformu HN směna je možné využívat 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Kurzy se neustále mění, u některých měnových párů i několikrát za vteřinu. Stejně rychle se mění i rozdíl mezi nejlepším kurzem nákup a kurzem prodej. V době největší likvidity na trzích je tento rozdíl (někdy se označuje jako spread) velmi malý, naopak o víkendech, svátcích nebo mimo obchodní hodiny obvyklé pro daný měnový pár je rozdíl mezi nákupem a prodejem výrazný. Doporučujeme tedy provádět směnu v době vysoké likvidity (vysokých objemů) na trzích.

Například měnový pár EUR/CZK (euro versus koruna) se nejvíce obchoduje v pracovních dnech mezi 9:00 a 17:00 hodinou. Mimo tyto časy je likvidita menší, a tudíž kurzy nemusejí být tak výhodné. Měnový pár EUR/USD (euro versus americký dolar) je sám o sobě výrazně likvidnější než eurokoruna. Eurodolar se obchoduje téměř nepřetržitě celý den ve všech časových pásmech od Asie, přes Evropu až Ameriku.

Co je to kurzová marže?

Kurzová marže je rozdíl mezi nejlepším kurzem dosažitelným na mezibankovním devizovém trhu (mezi nejlepším kurzem nákup, nebo kurzem prodej na trhu) a kurzem, který Vám nabídneme. Kurzová marže závisí na objemu směny a dosahuje maximálně desetin procenta. Na rozdíl od tradičních bank nebo směnáren, u kterých kurzová marže může být až do 4,00 %.

Účtujete si poplatky za domácí a mezinárodní platby?

Většina domácích a zahraničních plateb je zdarma, některé však mohou být zpoplatněny. Podrobný ceník HN směna provozovanou firmou Roklen360 a.s. můžete najít zde.

Zahraniční příchozí platby doporučujeme směřovat na účty do ING bank, kde jsou zahraniční příchozí platby zdarma.

Při mezinárodním platebním styku může být účtován poplatek tzv. korespondenčních bank, který je odečten z celkové zaslané částky. RoklenFx tento poplatek nemůže ovlivnit a není jeho příjmem.

Kolik zaplatím za registraci, používání účtu HN směny?

Registrace, vedení i zrušení multiměnového účtu je zdarma. Nemáte žádnou povinnost obchodovat se HN směna. Obchod zrealizujete pouze když budete chtít.

Jak probíhá směna a platba

Jak probíhá obchodování v HN směna?

Telefonické obchodování:
Nejprve si s obchodníkem potvrdíte kurz a parametry obchodu, poté obdržíte „Potvrzení obchodu“. Nejpozději do druhého dne musíte převést částku určenou ke směně na svůj multiměnový účet u Roklenu (bankovní spojení zde). Následně dojde ke směně a posíláme směněné prostředky na Vámi zadaný účet. Směněnou částku můžete ponechat i u Roklenu.

Online obchodování:
Směnu a platbu provedete jednoduše ve třech krocích. Podobně jako tomu je při telefonickém obchodování, nejprve zadáte parametry obchodu, poté si potvrdíte kurz, vyberete příjemce platby a nakonec převedete částku ke směně.

Do kdy musím převést prostředky na svůj multiměnový účet za účelem směny deviz?

Nejpozději do druhého dne od uskutečnění transakce. Čím dříve prostředky převedete, tím rychleji budeme moci celou transakci dokončit. Seznam účtů kam můžete zaslat prostředky je zde.

Jak dlouho trvá platba, která navazuje na směnu deviz?

Domácí platby za směny uskutečněné v pracovní dny mezi 9-17 hodinami může být uskutečněna do 60 minut. Nejrychleji platba proběhne, pokud se jedná o převod v rámci bank Roklenu. (seznam účtů zde). Upozorňujeme, že směny uskutečněné mimo pracovní hodiny můžou být vypořádány později, až v řádech 2-3 pracovních dní.

Zahraniční platba trvá standardně 2-3 dny v závislosti na měně, státu a podmínkách banky příjemce.

Co když se zpozdím se zasláním potřebných finančních prostředků?

Pokud nebudou finanční prostředky na účet Roklenu připsány včas, upozorníme Vás a budeme muset vypořádání obchodu posunout. S tím jsou spojené náklady, které Vám budou účtovány. V případě, že by Vaše prostředky nedorazily ani po našem upozornění, může být Váš obchod zrušen a mohou Vám být naúčtovány poplatky za zrušení obchodu dle platného ceníku

Je možné zrušit transakci po provedení obchodu?

Transakci je možné zrušit po vzájemné dohodě a úhradě s tím spojených nákladů. Podrobnou informaci naleznete v Ceníku.

Jakým způsobem mohu přiřadit ke svému účtu nové příjemce?

Všechny účty, na které budete chtít zaslat směněné prostředky, můžete vložit prostřednictvím online aplikace nebo ve spolupráci s našimi pracovníky. Mohou to být jak Vaše vlastní účty, tak účty třetích stran – obvykle Vašich obchodních partnerů. Tyto účty vložíte jen jednou a následně je můžete využívat podle potřeby.

Jaký rozdíl je mezi standardní a prioritní zahraniční platbou?

Nejedná se rozdíl v rychlosti zpracování platby, ale rozdíl v cílové destinaci a měně zasílané platby. Podrobný seznam zemí a měn pro standardní a prioritní platby naleznete zde

Legislativa a ochrana klienta

Licence ČNB

Společnost Roklen360 a.s., která službu HN směna zajišťuje, je finanční instituce s licencemi obchodníka s cennými papíry a platební instituce, která je regulována a kontrolována Českou národní bankou a auditována společností Deloitte. Společnost má nastaveny vnitřní kontrolní mechanismy odpovídající mezinárodním standardům, které zajišťují správné a bezchybné provedení pokynů zákazníků. Vnitřní kontrolní prostředí je mimo jiné také předmětem prověrek ČNB. Naše licence si můžete kdykoliv ověřit na stránkách ČNB.

Jak je chráněn majetek zákazníků?

Majetek každého zákazníka je veden odděleně od majetku společnosti Roklen i ostatních zákazníků. Peněžní prostředky zákazníků jsou vedeny na sběrných zákaznických účtech u velkých bank, které by v případě naší insolvence nebyly předmětem konkurzní podstaty. Sběrné bankovní účty, na kterých Roklen vede majetek zákazníků, jsou pojištěny podle zákona č. 21/1992 Sb., o bankách do výše 100 tis. EUR.

Jak HN směna ochraňuje osobní informace?

Na pečlivou ochranu osobních dat klademe velký důraz a ve všech svých krocích postupujeme plně v souladu s platnými zákony (zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů).

Proč musím vyplňovat všechny požadované údaje?

Stejně jako jakákoliv jiná finanční instituce (banka) i my spadáme pod regulaci ČNB a s ohledem na předpisy zákona č. 219/1995 Sb., devizového zákona a zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (tzv. zákon o praní špinavých peněz) nesmíme zprostředkovávat transakce, či platební styk anonymním uživatelům. Proto je nezbytné pro uzavření smlouvy a využívání finančních služeb poskytnout nezbytné údaje pro ověření totožnosti klienta.

Bankovní spojení / zasílání prostředků

Jak zjistím, do které banky Vám mám finance poslat?

Peníze nám můžete poslat na klientské účty, které máme otevřené u většiny českých bank. Pokud je to možné, využívejte účty stejné banky jako má Roklen, převod je potom obvykle zdarma a proběhne téměř okamžitě. Mezibankovní převody trvají zpravidla déle, nevyužijete-li příplatkovou expresní platbu.

Roklen360 a.s. má účty u České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, Fio banky, GE Money bank, UniCredit Bank, ING bank. Seznam bakovních účtu RoklenFX zde.

Lze zaslat peníze z jiného než uvedeného účtu při registraci?

Ano. Peníze na svůj multiměnový účet u Roklenu můžete posílat z jakéhokoliv účtu. Nezapomeňte jako variabilní symbol uvést přidělené Roklen ID, pomocí kterého Vaše platby správně identifikujeme.

Hospodářské noviny

Copyright © 1996-2019 Economia, a.s., Hospodářské noviny IHNED.cz ISSN 1213-7693
Směnu a platbu zajišťuje Roklen360, a.s. s licencí ČNB.